AB Ve Almanya,“Dijital Aşı Pasaportu”nda Anlaştı

GM Dergi 23.02.2021 14:28 23.02.2021 14:28

AB ve Almanya, “Dijital Aşı Pasaportu”nda Anlaştı

 Aşı olduğunu, cep telefonundan gösteremeyen uçağa ve otele alınmayacak. AB’nin Türklere durdurduğu vize de bu durumda açılacak.

AB Fiilen Dijital Aşı Pasaportunu İlan Etti

Avrupa Birliği, fiilen “Dijital Aşı Pasaportu”nu başlattığını ilan etti.  Dün de Alman hükümeti, 01.01.2022’den geçerli olmak üzere “Dijital Aşı Pasaportu” uygulaması kararını onayladı ve “Bunun için yeterince çalışma yapıldı. Uluslararası alanda bize bir engel çıkacağını sanmıyoruz” denildi.Avrupa Birliği, başta Türkiye olmak üzere risk bölgesi ilan ettiği birçok ülkeye vize vermeyi durdurmuştu.

Sözcü Gazetesi’nden Ali Gülen’in haberine göre teoride, Türklere geçen yıl yaz aylarından beri durdurulan Avrupa Birliği vizesi de ancak “aşı pasaportu” ile açılabilecek. Türkiye’nin, aşılananlar için bir an önce “Dijital olarak, çok dilli aşı bilgilerini girmesi” gerekiyor. Aksi halde, vizelerin açılmasının önünde yeni bir engel olacak.

Dijital Aşı Pasaportu, hasta dosyalarındaki bilgilerin elektronik olarak cep telefonlarına girmesi ile uygulanacak. Dijital olarak aşı pasaportunu gösterenler, konserlere, restoranlara, uçaklara ya da diğer kalabalık yerlere girebilecek.

Aşı Komisyonu Başkanı Thomas Mertens, uzun süredir tartışılan bu projeye artık hazır olduklarını belirterek, “Sinema, tiyatro, havayolları, restoran gibi yerlere dijital aşı pasaportu ile girilebileceğini artık tahmin ediyorum” diye konuştu.Alman Hükümeti’nden gelen bilgiler de dijital aşı pasaportunun tüm AB’de kabul gördüğü yönünde. Uluslararası alanda ise bir engelle karşılaşılmayacağı vurgulanarak, bunun yurt dışından gelenlere de rahatlıkla uygulanabileceği görüşü savunuluyor.

Original Article

Login and/or register to view page statistics